Fødevarestyrelsen advarer: Økologisk øl kan eksplodere
En lidt for kraftig gæring har gjort øllen Iki Beer Yuzi til en sprængfarlig affære. Derfor trækkes øllen nu tilbage fra det danske marked, oplyser Fødevarestyrelsen i en pressemeddelelse.
Den økologiske øl er - trods det asiatisk-klingende navn - produceret i Belgien og distribueret til Danmark via Holland.
Iki Beer Yuzi er solgt i glasflasker á 33 centiliter. Og det er netop glasflasken, som gør øllen farlig.
Ifølge Fødevarestyrelsen betyder den kraftige gæring nemlig, at flasken risikerer at eksplodere. Derfor skal den håndteres med stor forsigtighed.
Den belgiske øl er solgt både til dagligvarebutikker, specialbutikker og restauranter herhjemme.
Man kan kende det overgærede parti på, at øllene er datostemplet med et holdbarhedsudløb til 16/11 2014.
Ifølge Fødevarestyrelsen skal man enten kassere øllen eller levere den tilbage til det sted, hvor den er købt.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde