Fogeden holdes udenfor trods rekord i familiestridigheder
Rekordmange skilsmisseforældre hiver modparten i fogedretten, men fogeden rykker kun ud i meget få tilfælde.
Det er sjældent, at fogeden må rykke ud til skilsmisseforældre, som ikke overholder aftaler om samvær med børn, selvom antallet af forældre, der skændes, sætter rekord.
Fogeden blev involveret 2527 gange i stridigheder om samvær, men i kun 1,1 procent af de anmeldte sager måtte fogeden rykke ud. Det svarer til 29 gange, og i 16 af de tilfælde endte det med, at fogeden fulgte et barn til den anden forælder.
Det viser tal fra Domstolsstyrelsen.
- Det er rigtig glædeligt, når forældrene i den sidste ende finder en løsning. Alle kan jo kun være enige i, at det er bedst, ikke mindst for barnet, hvis konfliktniveauet tales ned.
- Desværre ser vi, at forældrene mødes i fogedretten, fordi et samvær ikke bliver overholdt, siger Henrik Barfoed, retsassessor ved Retten i Kolding.
I 2013 var tallet 2484, og siden forældreansvarsloven trådte i kraft i 2007, er det steget hvert år. Den samlede stigning svarer til 53 procent.
Før en sag ender i fogedretten, kan forældrene sammen lave aftaler om samvær med barnet. Hvis forældrene er uenige, kan man inddrage Statsforvaltningen, og hvis aftalerne derfra ikke overholdes, kan den ene forældre trække den anden i fogedretten.
- Fogedretten skal forsøge at få forældrene til at forliges. Vi kan tilbyde retsmægling og børnesamtaler - ofte med succes - fordi forældrene på den måde selv tager hånd om deres konflikt, siger Henrik Barfoed.
Når fogeden tager ud til en forælder for at gennemføre barnets samvær med den anden forælder, sker det altid sammen med en børnesagkyndig og en repræsentant fra kommunen.
I de 16 tilfælde i 2014, hvor et barn blev taget med af fogeden, skete det frivilligt i de 15 af sagerne.
Kun én gang måtte fogeden benytte sin mulighed for at gennemtvinge udleveringen af barnet, så barnet kunne komme hjem til bopælsforælderen, og aftalen mellem forældrene og Statsforvaltningen opfyldes.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde