Skal man undervise i folkeskolen, skal man være uddannet lærer, står der i loven. Alligevel bruger 90 procent af skolerne i København ikke-uddannede vikarer, når læreren melder sig syg,
Det viser nye tal fra skolernes egne kvalitetsrapporter, skriver Berlingske Tidende.
- Det er et af den slags lovbrud, som man lukker øjnene for, siger professor Niels Egelund fra Danmarks Pædagogiske Universitetsskole.
Han er bekymret over tendensen, som blandt andet skyldes, at skolernes økonomi ikke tillader, at færdiguddannede lærere agerer vikarer.
- Det er for dyrt at ansætte læreruddannede vikarer. Et længerevarende vikariat sætter vi en uuddannet vikar på, for vi har ikke økonomien til at ansætte flere lærere, siger Lisbeth Palm Olesen, skoleleder på Dyvekeskolen på Amager, til Berlingske Tidende.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker