Forældre fupper sig til favoritskoler
Situationen i den københavnske folkeskole er så alvorlig, at forældre opretter proforma-adresser for at deres børn kan starte i en bedre skole end den, som de er tilknyttet i deres eget skoledistrikt. Det skriver DR København.
På lslands Brygge er visse forældre ikke meget for, at deres unger skal gå i skole med tosprogede og socialt belastede børn på eksempelvis Amager Fælled Skole.
Og problemet med ressourcestærke forældre, der presses ud i at snyde med folkeregisteradressen - for at komme på den bedste skole - er også velkendt i blandt andet Greve og Farum.
Vibeke, der har bedt om anonymitet, er én af de forældre, der ikke så andre udveje:
- Vi lavede en proforma-adresse for at vores søn kunne begynde på Islands Brygge Skole i stedet for Amager Fælled Skole, siger hun til DR København.
Og Vibeke kender op mod 20 andre, der har gjort det samme.
- Man flytter sin folkeregisteradresse hen til nogle venner, der bor i det rigtige skoledistrikt, og så skriver man sit barn ind, fortæller hun.
DR København erfarer, at adressefusk også forekommer andre steder, blandt andet i Greve og Farum.
René Bang, der er skoleleder på Holmeagerskolen i Greve, bekræfter tendensen.
- Vi ser at forældre gerne vil omgås sandheden for at komme ind på skolen, siger han til DR København.
Som eksempel nævner han, at forældre påstår de har købt hus i området - lige indtil han beder om at se en slutseddel.
Så hører han ikke mere fra dem, og han formoder, at børnene starter på andre skoler.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker