- Hele grundlaget for vandplanerne er forkert. Man følger ikke EU's direktiver, og derfor forårsager man en skævvridning af konkurrencevilkårene mellem danske landmænd og deres kolleger i udlandet, siger foreningens formand, Flemming Fuglede Jørgensen.
Bæredygtigt Landbrug kritiserer vandplanerne, fordi de ifølge foreningen medfører, at 5300 kilometer vandløb "ikke længere skal vedligeholdes - eller kun renses meget overfladisk".
- Det vil få katastrofale konsekvenser for dansk landbrug og i dansk økonomi i det hele taget. Der vil blive store oversvømmelser, og det vil have kolossale konsekvenser for landmændene, siger Flemming Fuglede Jørgensen.
Ifølge Bæredygtigt Landbrugs egne beregninger vil vandplanerne betyde, at op mod en fjerdedel af det danske areal vil blive så forsumpet, at det ikke længere kan betale sig for landmændene at dyrke jorden - og det vil svare til et tab på 75 milliarder kroner.
Med stævningen af staten håber Flemming Fuglede Jørgensen, at "politikerne indser, at de har taget en beslutning på et forkert grundlag, da de lavede randzonelovgivningen og forslaget til vandplanerne".
- Vi håber, at de vil nulstille lovene og få nogle internationale forskere til at vurdere, om der overhovedet er en miljømæssig værdi - samtidig med at retsvæsnet skal vurdere, om det overhovedet er lovligt, siger Flemming Fuglede Jørgensen.
Søgsmålet er indstævnet med krav om opsættende virkning, så lovene ikke kan gennemføres, før retten har afsagt dom.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker