Forskel på privat og offentlig sektor

Offentliggjort Sidst opdateret

* Mens 39 procent af afskedssagerne for Djøfs medlemmer i det offentlige er blandt folk over 50 år, selv om denne aldersgruppe kun udgør 25 procent af Djøfs medlemmer, ser det anderledes ud med personer under 40 år.

* Godt nok vedrører næsten lige så mange procent, 38, af afskedssagerne medlemmer under 40 år, men gruppen udgør 49 procent af alle offentlige ansatte medlemmer i Djøf.

* Billedet er helt anderledes i den private sektor. Her udgør afskedssagerne blandt Djøfs medlemmer over 50 år 26 procent, mens gruppen udgør 28 procent af alle privatansatte medlemmer.

Kilde: Djøf.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.