Forslag til alkoholpolitik

Offentliggjort Sidst opdateret

* Alle elever skal præsenteres for og indgå i dialog om skolernes alkoholpolitik, og eleverne skal kende til alkohols skadelige virkninger.

* Der skal være et øget samarbejde med forældre til elever under 18 år med særlig fokus på druk til før-fester og skolernes forventninger til eleverne, når de kommer til fest på skolen.

* På skolerne skal der ikke udskænkes drikkevarer med en alkoholprocent, der er højere end fem. Der skal være billige alkoholfrie alternativer i baren og gerne proaktiv uddeling af vand.

* Skolerne skal forpligte sig til at gøre studieture 100 procent alkoholfrie fra start til slut uanset alder på de deltagende elever.

* Langt størstedelen af de aktiviteter, der foregår på skolen, skal være alkoholfrie.

Kilder: Sundhedsstyrelsen, Danske Gymnasier og Danske Erhvervsskoler- og Gymnasier.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.