En færøsk far er smittet med H1N1 efter USA-tur. Der er mistanke om, at mandens søn muligvis også er smittet, og sønnens børnehave er også i risikozone.
De færøske sundhedsmyndigheder har nu fastslået, at det første tilfælde af H1N1 - i folkemunde kendt som svineinfluenza - er konstateret på Færøerne. Og endnu et tilfælde kan være på vej.
Det oplyser landslæge på Færøerne Høgni Debes Joensen.
- Der er tale om en mand i fyrrerne, der har været i USA og kom tilbage til Færøerne i tirsdags. Han fik influenzasymptomer og lørdag viste prøver, at han har H1N1. Hans søn på fem-seks år blev syg i fredags, og vi har endnu ikke fået svar på, om han også har H1N1, men det er sandsynligt, når faren har det, siger landslægen.
Han tilføjer, at da sønnen nåede at være i børnehave et par dage, før han blev syg, er resten af børnehavens forældre nu advaret om, at de skal være opmærksomme på, om børnene får influenzasymptomer.
Endelig har det i dag i radioen været annonceret om, at færinger, der var med på flyveren, der fløj via Kastrup, skal være opmærksom på influenzasymptomer.
Den H1N1-smittede far har det dog fint, lyder det fra Høgni Debes Joensen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker