Forsvarskommandoen står fast ved, at bogen "Jæger - i krig med eliten" udgør en sikkerhedsrisiko og er derfor meget imod, at Politiken nu har valgt at udgive bogen.
- Det er vi utrolig kede af, fordi det stadig er vores vurdering, at bogens indhold udgør en sikkerhedsrisiko, siger presseofficer Henrik Mortensen.
I bogen fortæller en tidligere jægersoldat om operationer i Afghanistan, Irak og Kosovo, og forsvaret kæmper i forvejen for at forhindre en udgivelse på forlaget Peoples Press. Forsvaret vil have nedlagt fogedforbud mod bogen, men om man vil gøre det samme med Politiken, ved Henrik Mortensen endnu ikke.
- Hvad der videre skal ske, er umuligt at sige. Det skal vi drøfte i de kommende dage. Vi kan ikke gøre noget her og nu, siger han.
Politiken udgiver bogen sammen med onsdagsavisen.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie