Forsvaret skyder Nato-værnemidler ind i sundhedsvæsenet
Forsvarsminister Trine Bramsen (S) ser Forsvarets håndsrækning af værnemidler som et eksempel på, hvordan myndigheder arbejder sammen. (Arkvifoto) Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
16 paller værnemidler er indkøbt igennem Nato og stilles til rådighed for sundhedsvæsenet.
Forsvaret stiller nu "en større mængde" mundbind, visirer og forklæder til rådighed for sundhedsvæsenet i forbindelse med coronakrisen.
Det oplyser Forsvarsministeriet.
Det sker, efter at ministeriets materiel- og indkøbsstyrelse har købt værnemidler igennem Natos indkøbsorganisation.
Præcis hvor mange værnemidler, der er tale om, kan Forsvarsministeriet ikke komme nærmere, ud over at der er tale om 16 paller værnemidler indkøbt for et millionbeløb.
Udstyret ankom til Danmark onsdag morgen. Ifølge forsvarsminister Trine Bramsen (S) er det nok til at yde en hjælpende hånd til landets hospitaler og testcentre.
- Egentlig var de tænkt til vores egne lagre, men vi har besluttet at stille det til rådighed for sundhedsmyndighederne.
Det dækker dog langtfra sundhedsvæsenets behov, erkender Trine Bramsen.
- Det er ikke det her, der løser udfordringen med værnemidler på den lange bane. Men det er med til at skabe en forsyning, siger hun.
Værnemidlerne er blevet screenet af Nato, og materiel- og indkøbsstyrelsen skal nu lave en test af dem.
- Det vil være med til at skabe en tryghed for de medarbejdere, der er bekymrede for, at man udgår for værnemidler, siger Trine Bramsen. Hun tilføjer, at værnemidlerne har en høj kvalitet.
Ifølge formand for Danske Regioner Stephanie Lose (V) er man dog godt med på lagerbeholdningen.
Ikke desto mindre er hun glad for bidraget fra Forsvaret.
- På nuværende tidspunkt er vi ikke lige så pressede, som hvis den hjælpende hånd var kommet for et par måneder siden.
- 16 paller værnemidler er jo et bidrag til lageret. Vi tager gerne imod alle gode bidrag, siger Stephanie Lose.
Forsvarsministeriet vil nu sammen med sundhedsmyndighederne beslutte, hvordan værnemidlerne skal fordeles.
Værnemidler bruges blandt andet til at beskytte sundhedspersonale, der har at gøre med patienter smittet med coronavirus.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker