Fri adgang til 200 museer skal give unge smag for kulturlivet
Kunstmuseet Aros i Aarhus er et af de 200 museer, der giver gratis adgang for unge mellem 18 og 27 år i uge 37. (Arkivfoto). Foto: Sergei Gapon/Ritzau Scanpix
Landsdækkende initiativ skal få unge til i højere grad at gøre brug af kulturtilbud som museer og teatre.
Der er fri entré til 200 museer landet over for unge mellem 18 og 27 år, når den nationale ungdomskulturuge, K7, finder sted i uge 37.
Det skriver arrangøren, kulturorganisationen ADBC, i en pressemeddelelse.
Det er blandt andet Aros i Aarhus, Trapholt i Kolding, H.C. Andersens Hus i Odense og Glyptoteket i København, der fra 9. til 15. september slår dørene op for de unge.
K7 blev søsat i 2020 som en åben kulturinvitation til unge og et forsøg på at gøre museumsbesøg mere tilgængelige for de unge.
Sidste år blev der registreret 75.000 museumsbesøg under ordningen.
- Vores ambition med K7 er at gøre kulturhusene til de unges arena - et sted hvor de føler sig hjemme, og som kan blive en del af deres kulturforbrug i hverdagen, siger direktør i ADBC Svante Lindeburg i meddelelsen.
Som noget nyt omfatter de gratis kulturtilbud i år også fem museer i Sydsverige. Det er blandt andet Moderna Museet, Malmø Kunstmuseum og Lunds Kunsthal.
- Sidste års publikumsrekord på 75.000 museumsbesøg vidner om en stor lyst blandt de unge til at gå på opdagelse i kulturens verden.
- Det håber vi, at vi med årets K7-kampagne endnu en gang kan være med til at støtte op om, sådan at kulturen fortsat gøres endnu mere tilgængelig for alle unge, siger Svante Lindeburg.
Ud over gratis entré til museer får målgruppen også mulighed for at købe billetter til 40 kroner på 25 teatre og otte spillesteder.
Det er blandt andet Aarhus Teater, Mungo Park og Det Kongelige Teater.
I Dansk Industri (DI) ser man positivt på kulturinitiativet.
- Det kan både være med til at udbrede interessen hos en kommende generation af kulturbrugere, og så ved vi samtidig, at kultur og oplevelser bidrager positivt til unges mentale sundhed, siger chef for DI Turisme, Kultur & Oplevelser Lars Bertolt Winther i en kommentar.
K7 er støttet af Københavns Kommune og Spar Nord Fonden.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned