Fyns Politi har anholdt en 35-årig mand. Det sker efter skyderi mod politiet natten til fredag. Han fremstilles i grundlovsforhør søndag.
En 35-årig mand blev lørdag formiddag anholdt af Fyns Politi. Det sker efter skyderi mod to lokale betjente i Odenseforstaden Vollsmose natten til fredag. Manden, som har indvandrerbaggrund, fremstilles i et grundlovsforhør søndag med begæring om varetægtsfængsling, oplyser Fyns Politi. På nuværende tidspunkt ønsker politiet ikke at oplyse yderligere i sagen.
Skudepisoden opstod, efter en yngre mand forulykkede med sin bil i en rundkørsel ved bebyggelsen Bøgeparken i Vollsmose. Han havde forsøgt at køre fra en politipatrulje. Da der lidt senere blev anmeldt ild i nogle biler på Vollsmose Allé, blev en patruljevogn igen sendt ud til området ved Bøgeparken, og det var her, skuddene faldt. Betjentene fik en fornemmelse af, at der blev skudt på dem, fordi de kunne se mundingsild og mærke projektilerne flyve forbi. I alt blev der affyret otte-10 skud.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned