Den betændte pædofilisag fra Vollsmose tager en ny drejning.
Odense Politi oplyser nu, at den pædofile mand, som et ældreråd i Odense-bydelen Vollsmose er beskyldt for at holde hånden over, blev meldt til politiet og siden dømt.
- Fakta er, at manden blev anmeldt for blufærdighedskrænkelse i 2007. Sagen blev derefter efterforsket og endte med et bødeforlæg i 2008, siger politiinspektør fra Odense Politi Albert Rasmussen til Ritzau.
Flere medier har ellers i dag skrevet, at et såkaldt ældreråd ikke overholdt deres indberetningspligt, da de blev gjort opmærksom på en mistænkt pædofil.
Men ifølge Albert Rasmussen er det stik imod sandheden.
- Det var forældrene selv, der anmeldte det i 2007. Det passer altså ikke, at de trak sagen tilbage og henvendte sig til ældrerådet, selvom det har fremgået af flere medier i dag, siger Albert Rasmussen.
Sagen førte tidligere torsdag til, at Odense Kommune meldte det selvbestaltede ældreråd til politiet.
Ældrerådet består ifølge Politiken af tre ældre mænd, der nyder respekt i det muslimske miljø i området.
Den pædofilidømte rejste til udlandet, efter at han havde betalt bøden. Han er nu vendt tilbage til Vollsmose, men er igen blevet anmeldt for pædofili.
- Manden sidder nu varetægtsfængslet bag dobbelt lukkede døre, og jeg kan derfor ikke udtale mig mere om sagen, siger Albert Rasmussen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet