DSB's tidligere direktør Søren Eriksen får ikke blot en fratrædelsesordning på fire millioner kroner. Han kan desuden se frem til at få løn i et år efter sin afskedigelse, hvilket giver ham yderligere fire millioner kroner, oplyser DR Nyheder.
DSB har afvist at oplyse om Søren Eriksens kontraktforhold, men på et timelangt pressemøde i sidste uge fortalte DSB's bestyrelsesformand, Mogens Granborg, selv om Søren Eriksens vilkår i forbindelse med fyringen.
- Søren (Eriksen, red.) får løn i et år, og han får en fratrædelsesgodtgørelse. Og det er fuldstændigt i overensstemmelse med hans kontrakt, sagde Mogens Granborg på pressemødet.
Torsdag kom det frem, at Søren Eriksen ud over sin faste løn fik en bonus på en million kroner samt 700.000 kroner i resultatløn for sit arbejde i 2010.
Søren Eriksen forlader dermed DSB med 9,7 millioner kroner.
Søren Eriksen blev fyret den 17. marts på grund af den skandaleramte økonomi i DSB's datterselskab DSB First. DSB risikerer som følge af sagen et underskud for 2010 på 551 millioner kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde