Ghettoformand er ked af pigtrådshegn

Foreningen for ældreboliger, Hothers Plads, i København har igennem længere tid været plaget af unge, der laver ballade.

De ældre siger, at problemet er ballademagere fra nabolejlighederne i Mjølnerparken. Derfor er de ældre nu i færd med at bygge et 2,5 meter højt pigtrådshegn for at kunne være i fred.

Formanden i Mjølnerparken ærgrer sig over beslutningen.

- Vi er rigtig kede af det af, at de er nået frem til den beslutning. Det er trist, at det skal gå så vidt, siger Mohammed Aslam, som er formand i Mjølnerparken.

Tidligere har de to bebyggelser været delt af et hegn. Det blev senere fjernet, for at man kunne færdes tværs hen over pladserne. De ældre fra Hothers Plads har siden været plaget af tyveri, indbrud og hærværk.

- De ældre har været voldsomt generet af de unge på det seneste. Selv vores område har haft ufattelig mange indbrud både i dagslys og om aftenen. Derfor kan jeg godt forstå, at de har taget beslutningen, siger formanden.

De unge fra Mjølnerparken har i længere tid indtaget en have, som ellers tilhører de ældre. Så opsætningen af hegnet betyder, at de unge skal finde et nyt sted at færdes.

-De unge bliver nok sure over, at de ikke kan benytte "deres" gård mere, men det skal nok gå over. Jeg tror ikke, at hegnet betyder, at der kommer en større afstand mellem de ældre og de unge, siger Mohammed Aslam.

Tæt på Mjølnerparken arbejder Københavns Kommune på at omdanne et stort areal til en aktivitetspark. Hvis parken bliver en realitet, tror Mohammed Aslam, at det kunne være en god løsning.

- Vi prøver at involvere de unge i aktiviteter, så de kan bruge deres energi på noget fornuftigt. Aktivitetsparken kunne klart gøre en stor forskel, så de unge kommer væk fra gadehjørnerne, siger formanden.

/ritzau/

Formand i Mjølnerparken ærgrer sig over, at naboen, en gruppe ældreboliger sætter et højt pigtrådshegn. Det skal holde ballademagere ude fra de ældres gårdhave.

Offentliggjort Sidst opdateret