Godt nyt om busser
Foto: Arkivfoto
Arkivfoto
Når rute 800 bliver nedlagt til december, bliver frekvensen på rute 14 opgraderet.
Brugere af Bus 800 og linje 14 kan se frem til en anden betjening end frygtet. Det fremgår af oplysninger, som Gert Mortensen, formand for Klima, Miljø- og Teknikudvalget nu er fremkommet med.
Når rute 800 mellem Nykøbing og Odense bliver nedlagt til næste køreplanskift 12. december, har Lolland Kommune aftalt med trafikselskabet Movia, at frekvensen på rute 14, der kører mellem Maribo og Nakskov via Vesterborg/Halsted skal opgraderes, for at kompensere på serviceforringelsen for passagererne på ruten.
Samtidig oplyser Movia at linje 800 fra 1. august ikke længere blive overført med færgen Spodsbjerg-Tårs. Men linjen vil fortsat køre på Lolland og Falster som i dag (frem til køreplanskiftet 12.december 2010) med samme antal afgange som i dag.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde