Gratis at have fejl på alarmer i Guldborgsund
Foto: 11 gange sidste år måtte brandvæsnet køre til fejlalarmer i Syrenvænge i Nysted. Foto: Claus Hansen
11 gange sidste år måtte brandvæsnet køre til fejlalarmer i Syrenvænge i Nysted. Foto: Claus Hansen
Blinde alarmer generer ikke beredskabet i Guldborgsund Kommune, men i Lolland Kommune koster det.
11 udrykninger til blinde alarmer samme sted på et år, kan lyde af meget, men står det til viceberedskabschef Bjarne Larsen fra Redningsberedskabet vil man hellere rykke forgæves end komme for sent.
- Hellere have ti udrykninger for meget end én for lidt. Irritationsmomentet i de blinde alarmer er lille for os, og vi anser dem ikke for et større problem, siger han.
At problemet er anset som et af de mindre, og den økonomiske udskrivning ved de forgæves udrykninger heller ikke er stor, har betydet, at det i Guldborgsund Kommune ikke koster et gebyr, når alarmen sætter i gang ved en fejl.
- Der er hjemmel i loven til at udskrive en regning, men i kommunen er det politisk vedtaget, at det gør vi ikke, forklarer Bjarne Larsen.
Modsat proceduren i Guldborgsund, koster det, hvis brandvæsnet bliver kaldt ud ved en fejl i Lolland Kommune.
- Vi har for flere år siden vedtaget politisk, at det skal koste 3.500 kroner uanset hvor langt vi skal køre, fortæller brandchef Finn Antonisen fra Lolland Brandvæsen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde