Endnu engang har Vestre Landsret slået fast, at der skal stærke argumenter til for at afskedige en gravid kvindelig medarbejder.
Denne gang har landsretten dømt et designerfirma i Århus til at betale 180.000 kr. i erstatning til en medarbejder, der blev fyret få dage efter hun havde fortalt, at hun var gravid. Opsigelsen skete i hendes prøvetid, og det er baggrunden for, at hun dog ikke får alle de 270.000 kroner, hun havde krævet.
1. marts 2008 sendte hun sin chef en mail, hvor hun takkede for et godt møde om hendes graviditet, og hun lovede at tage en kort barselsorlov, og i øvrigt hjælpe til i det omfang hun kunne.
Da hun mødte på arbejde 3. marts blev hun kaldt ind til chefdesigneren og fik overrakt en fyreseddel, dateret 29. februar. Opsigelsen blev motiveret med, at hun ikke havde noget en bestemt opgave inden månedens udgang.
Hun krævede den sædvanlige takst på ni måneders løn, eller 270.000 kr.
Landsretten lægger til grund at der er en så tæt tidsmæssig sammenhæng mellem opsigelsen og hendes oplysning om graviditet, at det ikke er bevist, at graviditeten enten helt eller delvist er årsag til fyringen.
Efter den korte ansættelse har hun så krav på 180.000 kr., mens Kristelig Fagforening får knap 70.000 kr. til dækning af sagens omkostninger.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde