Grønlandsk a-bombe er en skrøne

Ny rapport slår hul på myten om, at der fortsat ligger en atombombe på Grønland, efter at et amerikansk B52-bombefly forulykkede nær Thulebasen i 1968.

Der er ikke nogen bombe, der var ikke nogen bombe, og amerikanerne ledte ikke efter nogen bombe.
Det konkluderer Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS) efter at have undersøgt dokumenter om et flystyrt i januar 1968, skriver Politiken.
Dengang forulykkede et amerikansk B52-bombefly nær Thulebasen på Grønland. Om bord på flyet var fire atombomber, der blev knust ved ulykken.
Den britiske tv-station BBC har senere argumenteret for, at amerikanerne ikke fik fjernet resterne af alle fire bomber, men efterlod en bombe under isen. En påstand, der i januar i år fik udenrigsminister Per Stig Møller (K) til at bede DIIS om at undersøge det nærmere.
Og DIIS-forskerne er ikke i tvivl. Der er ikke efterladt nogen atombombe på Grønland. Amerikanerne fik de fleste bomberester med sig hjem. Resten blev pulveriseret og spredt på isen under flystyrtet, konkluderer de i deres rapport.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret