Hele 37 procent af lærerne på landets gymnasier forventer at forlade deres job inden for fem år. Knap 65 procent af dem forlader arbejdsmarkedet, mens resten skifter stilling. Arbejdet med at skaffe nye lærere og fastholde de gamle er under pres, lærerne giver nemlig kun deres arbejdspladser syv i karakter. Det viser en ny undersøgelse, som Cowi har lavet for Gymnasieskolernes Lærerforening (GL).
- Konsekvensen er, at man sætter lærerne på overarbejde og ansætter folk, som ikke er kvalificerede, og ingen af delene giver jo den kvalitet, som der er behov for, siger GL's formand, Gorm Leschly.
Det er i særlig grad omfanget af administrativt arbejde, lønnen og tiden til blandt andet rettearbejde, som lærerne er utilfredse med. Kun 23 procent er tilfredse med førstnævnte, mens 35 procent er det med lønnen og tidsforbruget.
- Der skal gøres et stort arbejde centralt fra Undervisningsministeriet, Gymnasieskolernes Rektorforening og os, men der skal også gøres noget lokalt på den enkelte skole for at få ændret situationen, siger Gorm Leschly.
Generelt synes lærerne, at deres arbejde er meningsfuldt. Ni ud af ti føler, at de i høj eller meget høj grad yder en vigtig indsats.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned