Hackere kræver løsepenge fra Bornholms kommune efter angreb
Hackere har låst filer på computere, der tilhører Bornholms Kommune, og kræver nu løsesum for at få dem åbnet.
Siden oktober har Bornholms kommunale administration været ramt af over ti hackerangreb. Det oplyser DR P4 Bornholm.
Der er tale om såkaldte ransomware-angreb, hvor filer på kommunens computere bliver låst. Kommunen kan kun få filerne igen ved at betale hackerne eller gendanne filerne fra en backup.
- Vi kan ikke garantere, at vi ikke bliver ramt, men vi arbejder med at få retableret data så hurtigt som muligt, så borgerne kan få den betjening, de kan forvente, siger regionskommunens it-chef, Claus Munk, til P4 Bornholm.
Situationen opstår, når en medarbejder i god tro kommer til at klikke på et link i eksempelvis en e-mail. Klikket åbner for ransomware, der låser filerne på computeren, så det kun er hackerne, der har adgang til dem.
Claus Munk forsikrer, at borgernes oplysninger ikke er ramt af hackerangrebet.
- Vi har borgernes data i andre systemer, og de data bliver ikke ramt af denne ransomware. Det er mødereferater og lignende, som krypteres, siger han.
Angrebene mod kommunen er af samme type som forrige uges "Wannacry"-angreb, der blandt andet lagde det britiske sundhedssystem ned, skriver P4 Bornholm.
Det er i øvrigt lykkedes at afværge angrebene og der er ikke udbetalt løsesum til hackerne.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned