Håndværkere lever op til deres blakkede ry

Foto: Anne-Lotte Sjørup Mathiesen, arkivfoto

viser en undersøgelse, som YouGov har foretaget for metroxpress.

Offentliggjort Sidst opdateret

Håndværkere kan ikke overholde en aftale. De sjusker med arbejdet, og de glemmer at fremsende tilbud. Så hård er dommen over tømrere, murere og andre håndværkere, viser en undersøgelse, som YouGov har foretaget for metroxpress.

Hele 23 procent af danskerne har det seneste år oplevet, at en håndværker ikke kom og udførte arbejdet som aftalt. Det svarer til mere end en tredjedel af de danskere, der har hyret en håndværker det seneste år. Samtidig har cirka hver femte dansker oplevet sjusket udført arbejde eller spejdet forgæves efter det lovede tilbud.

Tallene bør tages særdeles alvorligt blandt danske håndværksmestre, lyder det fra afdelingschef i Håndværksrådet Frank Korsholm. »Med en stigende konkurrence fra østeuropæiske håndværkere går det her ikke. Når de østeuropæiske håndværkere er billigere, så er det helt afgørende, at danske håndværkere er stærkere på servicen,« siger han til metroxpress og opfordrer medlemsvirksomhederne til at ’oppe sig'.

Han påpeger, at det kunne være en god idé at lægge mere undervisning i kunderelationer ind i den kommende reform af erhvervsskolerne. Formand for Erhvervsskolernes Elev-Organisation Morten Ryom er enig. »Det er chokerende tal og et kæmpe problem. Erhvervsskoleelever er fremtidens håndværksmestre. Men mange af os møder ingen kunder i skolepraktikken, og så lærer man altså ikke at omgås kunderne,« siger han til metroxpress. Han opfordrer politikerne til at lægge kundekontakt ind i skolepraktikken i erhvervsskolereformen.