I kølvandet på terrorangrebene den 11. september 2001 og terrorbomberne i Madrid i 2004 og London i 2005 har folketinget vedtaget to terrorpakker i henholdsvis 2002 og 2006.
Terrorpakkerne bestod af ændringer i retsplejeloven, straffeloven, udlændingeloven og anden lovgivning, der blandt andet andet vedrører tele- og flyselskaber.
Her er nogle af de vigtigste ændringer:
* Politiet kan lettere benytte telefonaflytninger, ransagninger og overvågning af internetbrug uden på forhånd at få domstolenes tilladelse.
* 2002 indføres en decideret terrorparagraf, som kriminaliserer en lang række aktiviteter, som kan sættes i forbindelse med terrorisme. Det drejer sig blandt andet om økonomisk støtte til organisationer, som sættes i forbindelse med terror.
* I dag skal tele- og internetudbydere registrere alle telefonopkald, sms-beskeder og hjemmesidebesøg. Oplysningerne skal gemmes i et år og kan udleveres til politiet.
* Terrorlovene har givet staten mulighed for at udvise udlændinge administrativt, hvis PET mistænker udlændingen for at være farlig, for eksempel i forbindelse med terror.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker