Her er forskernes anbefalinger

Offentliggjort

* Det bør overvejes at indføre bufferzoner på 100 meter eller mere fra ynglende kyst- og engfugle.

* Det anbefales at forbyde færdsel ved fugles ynglepladser i perioden fra 15. marts til 31. juli.

* Det bør overvejes at udlægge større forstyrrelsesfrie områder i sommer- og sensommerperioden for at beskytte fældende dykænder.

* Beskyttelse af sæler bør udvides, så også den genindvandrede gråsæl tilgodeses. Forbud mod adgang til sælers yngleområde bør udvides, hvis man ønsker at gråsælen skal have den nødvendige fred.

* For at beskytte marsvin, bør man overveje fartbegrænsninger til søs, omlægge sejlruter eller lukke områder for sejlads med eksempelvis hurtigtsejlende både i sårbare perioder.

Kilde: DCE - Nationalt Center for Miljø og Energi.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.