Herlufsholm afskediger både rektor og forstander
Herlufsholm Skole og Gods' rektor, Gitte Nørgaard, og forstander Jon Stokholm stopper efter gensidig aftale.
Herlufsholm Skole og Gods skal igen ud at finde en ny øverste ledelse.
Både rektor Gitte Nørgaard og forstander Jon Stokholm er nemlig fortid på skolen.
Sjællandske Nyheder fortæller, at de forlader skolen med omgående virkning og efter gensidig aftale.
Det sker, bare halvandet år efter at de blev ansat for at få skabt en ordentlig kultur på Herlufsholm oven på afsløringerne i TV2-dokumentaren "Herlufsholms Hemmeligheder".
En dokumentar, der endte med at koste både den daværende rektor, Mikkel Kjellberg, og den daværende forstander, Torben von Lowzow, jobbet.
Også i bestyrelsen sker der udskiftning. Ikke kun fordi Jon Stokholm ikke længere skal være formand, men også fordi Olav Storm Johanessen og Anya Eskildsen har besluttet at udtræde af bestyrelsen.
Ny fungerende formand bliver i stedet den tidligere Brøndby IF-direktør og nuværende administrerende direktør for Boozt.com, Hermann Haraldsson.
Han var tidligere næstformand i skolens bestyrelsen og er i øvrigt tidligere Herlufsholm-elev.
Vicerektor Martin Arvedlund er konstitueret rektor, indtil der er besluttet, hvem der skal lede skolen fremover.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker