Hitmager er trådt tilbage i rampelyset
- Det brændte fuldstændig ned for mig, siger Ankerstjerne, der 15. august runder 40 år. (Arkivfoto). Foto: Mathias Svold/Ritzau Scanpix
Efter en heftig karriere på festivalscenen har Ankerstjerne trukket stikket i otte år, men han har sat det i igen. Ankerstjerne fylder 40 år den 15. august.
Han er manden bag en række store hits, men Lars Ankerstjerne Christensen har holdt sig væk fra spotlightet i de sidste otte år.
Den musiske altmuligmand er denne sommer trådt tilbage på scenen i et comeback som liveperformer. Torsdag den 15. august fylder han 40 år.
Kasketterne var mange for Ankerstjerne.
Sanger, rapper, sangskriver, producer og tidligere dommer i underholdningsprogrammet "X Factor".
Kalenderen var proppet, men pludselig knækkede filmen midtover for otte år siden.
- Det brændte fuldstændig ned for mig, fortalte Ankerstjerne i juli.
Han levede et liv med koncerter torsdag, fredag og lørdag. Oftest med flere shows om dagen og med et vildt natteliv på menuen, når mikrofonen blev slukket.
Når han ikke var ude at spille koncerter, sad han i studiet og skrev nye sange. Både til sig selv, men også til Rasmus Seebach og Burhan G.
- Det var ikke den mest holdbare livsstil, erkender hitmageren.
Til sidst kunne han ingenting mærke, og han havde det ikke længere sjovt, når han optrådte.
- Så gik jeg af scenen, og jeg kom aldrig derop igen.
I hvert fald ikke før denne sommers comeback til Ankerstjerne.
Rampelyset og kærligheden til det at spille koncerter, som han egentlig troede hørte fortiden til, er nu tilbage.
Ankerstjerne har i sommerens løb lagt vejen forbi Jelling Festival, Nibe Festival, Smukfest og Plænen i Tivoli.
Og trods den flerårige pause er hitmagerens musik stadig aktuel.
Blandt de nyeste sange på stammen er ”Børn af Natten (Hola Bonita)”, der i øjeblikket ligger nummer seks på Spotifys hitliste i Danmark.
I foråret var Ankerstjerne manden bag sangene til ”Askepot - The Musical”. I samarbejde med den mangeårige kompagnon Rasmus Seebach leverede Ankerstjerne musikken til musicalen.
Det arbejde tændte noget i musikmanden, der vil arbejde mere i den genre.
- Jeg vil gerne skrive større historier - enten som teater, serier eller film, sagde han til Ritzau i juli.
I den otte år lange pause fra scenen er Ankerstjerne blevet far to gange. Sammen med sin kæreste, skuespilleren Lise Koefoed, har han to døtre - Leona og Roxie.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde