Hjemsendte udenlandske indsatte

Offentliggjort Sidst opdateret

* Indtil 8. november er 42 indsatte i danske fængsler i år blevet overført til afsoning i deres hjemlande.

* Det er en markant stigning i forhold til de sidste par år. I 2022 blev der overført 28 udenlandske indsatte, mens der i 2017 blev overført 14 udenlandske indsatte.

* Det betyder, at op til 160 års fængselsstraffe er blevet sendt ud af landet til afsoning andetsteds.

* Overførsler til de andre nordiske lande tæller ikke med.

* De indsatte er i 2023 blevet overført til Holland, Bulgarien, Rumænien, Spanien, Polen, Tyskland, Ungarn, Frankrig, Litauen, Albanien, Montenegro og Storbritannien.

* De danske fængsler er pressede. Der er mangel på fængselsbetjente, og så er der overbelægning i fængslerne. Tidligere i år forventede Kriminalforsorgen en gennemsnitlig belægning i fængslerne på 101,7 procent i 2023.

Kilder: Kriminalforsorgen og Ritzau.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.