Hundeejerne fortjener en godbid: Flere hunde - færre bid

Hunde er det foretrukne kæledyr i Danmark. 20 procent af danske familier holder hund, mens 14 procent har kat. Det viser en undersøgelse fra Københavns Universitet offentliggjort i 2021. (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Hundeejere vælger race med større omhu og sætter sig ind i dyrets psyke. Det kan forklare et fald i skader.

Offentliggjort Sidst opdateret

Gå en tur på en villavej eller kig på de mange mennesker, som udstyret med små plastikposer lufter deres kæledyr i parker og græsrabatter.

Hunde er populære.

Mens der i 2000 var 550.000 hunde i Danmark, nåede antallet i 2021 op på 810.000.

Det viser opgørelser fra Københavns Universitet og Danmarks Statistik.

Men trods stigningen falder antallet af anmeldelser om hundebid og andre skader forvoldt af hunde mod mennesker eller andre hunde.

I 2023 behandlede forsikringsselskaberne 8013 skader mod 9500 i 2013. Tilbage i 2003 var der 13.258 anmeldelser.

Det kan der være flere forklaringer på, siger Anne Garde Slothuus, der er forsikringsekspert i Forsikringsoplysningen.

Der er blevet flere små hunde i Danmark. Dyrenes Beskyttelse peger på, at bid fra små hunde måske ikke anmeldes i samme grad som større hunde. (Arkivfoto). Foto: Mathias Svold/Ritzau Scanpix

Hundeloven fra 2010 med et forbud mod særligt aggressive racer er en af dem.

- Men det handler især om, at ejerne er blevet bedre til at opdrage deres hunde, siger hun.

- Tidligere var der nok en tendens til, at hunde bare var nogen, der var der, og så var der en større risiko for, at det kunne gå galt.

I Dansk Kennel Klub fremhæver Lise Lotte Christensen tre tendenser som afgørende: Ejerne er blevet bedre til at sætte sig ind i hundens adfærd, de vælger en race, der passer til familien, og de er flittige til at træne hunden.

- Hvis en hund bed, så kunne man før finde på at sige, at den slet ikke havde givet advarselstegn, for den var hverken kommet farende, havde gøet eller vist børster.

- I dag ved vi mere om nuancerne i hundens sprog, siger Lise Lotte Christensen, der er adfærdskonsulent og presseansvarlig i Dansk Kennel Klub.

Også hundetræning spiller en rolle for den positive udvikling. Ud over den traditionelle, hvor hund og ejer møder fysisk op på en træningsbane, er det udbredt at deltage i onlinetræning.

Her er det en hund, der får en godbid. Men det fortjener hundeejerne også, for de er blevet megadygtige, siger adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen. (Arkivfoto). Foto: Silas Stein/Ritzau Scanpix

- Hundeejere fortjener en godbid, for de er på mange måder blevet megadygtige, siger Lise Lotte Christensen.

I Dyrenes Beskyttelse er familiedyrschef Jens Jokumsen enig. Han peger også på, at ejerne i dag er tættere knyttet til dyret og passer bedre på, at det ikke kommer galt afsted.

Men faldet i skader kan også skyldes, at der er blevet færre større hunde. I stedet er mindre racer populære.

- Små racer som Jack Russell Terrier og Chihuahua ligger højt i statikken over hunde, der kan finde på at bide.

- Men voldsomheden er jo anderledes, end hvis det er en stor hund, og så anmelder man måske ikke, siger Jens Jokumsen.

/ritzau/