Hundreder overnatter på bornholmsk færge

Mange rejsende har udsigt til at skulle tilbringe natten på en færge i Rønne.

Politiken. dk skriver, at der klokken 23 ankommer en færge fra Ystad med mere end 1100 passagerer. Men da politiet nu har lukket alle veje uden for Rønne, kan de, der skal ud på resten af øen, ikke nå frem.

- Vi har indgået en aftale med Bornholmstrafikken (der driver færgeruten, red.) om, at passagerer, der ikke har mulighed for at overnatte i Rønne, kan blive på færgen og sove i nat, siger vagtchef ved Bornholms Politi, Arne Andersen, til politiken.dk.

Bornholms Politi regner med, at to tredjedele af færgens passagerer vil benytte sig af den mulighed.

Det er den kraftige snefygning på øen, der har fået politiet på Bornholm til eftertrykkeligt at opfordre til ikke at køre ud.

Politiet "indskærper på det kraftigste, at man undlader at køre ud på hele øen. Det er forbundet med stor fare at køre ud," lyder det.

/ritzau/

Det er ikke muligt at køre på de bornholmske veje, derfor må mange rejsende overnatte på færge.

Offentliggjort Sidst opdateret