Hurtigere SU til studerende i udlandet

I dag kan de studerende risikere at vente helt op til seks måneder, før SU'en tikker ind på kontoen, og det er lang tid, når man er studerende og måske ikke har nogen anden indtægt.

- Sagsbehandlingstiderne har vokset til det helt urimelige. Det er uacceptabelt, at de studerende må vente længe på at få svar på deres ansøgning om SU til udlandet, handicaptillæg og lignende, siger uddannelsesminister Morten Østergaard (R).

Derfor har uddannelsesministeriet udarbejdet en handleplan, der skal imødekomme forhindringer i SU-systemet, så de studerende igen kan få fokus på studierne fremfor økonomien.

- Regeringen ønsker, at flere kommer hurtigere igennem uddannelserne. Derfor gennemfører vi med det samme en handlingsplan, der skal sikre et serviceniveau, vi kan være bekendt, siger Morten Østergaard.

For studerende, der vil læse en kandidatuddannelse i udlandet, opbygges nu en database over godkendte kandidatuddannelser kaldet "fast track".

Den sikrer studerende en gennemsnitlig sagsbehandlingstid på 14 dage, hvis de vælger en uddannelse, der er godkendt. Senere udbygges databasen til at omfatte videregående uddannelser på alle niveauer.

De studerendes rabatordning på transportområdet er et andet område, der har fået kritik.

Uddannelsesministeriet har som mål, at mindst 95 procent af de studerende fremover vil få deres transportrabat, hvis de søger to uger før gyldighedsdato.

På området omkring handicaptillæg forventer Uddannelsesministeriet at halvere ventetiden.

/ritzau/

Der er godt nyt for de studerende, der drømmer om at læse i udlandet. En ny handleplan på SU-området skal nemlig sikre, at de skal vente i kortere tid på at få styr på deres SU.

Offentliggjort Sidst opdateret