Spiseforstyrrelser er godt på vej til at blive den nye folkesygdom blandt landets unge. Hver 10. ung mellem 15 og 24 år har kastet op for at tabe sig. Det viser en undersøgelse fra Center for Ungdomsforskning, skriver metroXpress.
Eksperter advarer mod den stigende tendens til spiseforstyrrelser, der særligt rammer unge piger. Flere steder i landet optrappes kapaciteten på behandlingsstederne for at tage sig af problemet
Tallene i undersøgelsen får flere eksperter til at råbe vagt i gevær. Der er ikke langt fra at stikke en finger i halsen til en fuldbyrdet spiseforstyrrelse, lyder det.
- Der er grund til bekymring. Det er ekstremt, at man sulter sig og kaster op for at tabe vægt, siger overlæge ved Psykoterapeutisk Center Stolpegård, Ambulatorium for Spiseforstyrrelser Mette Waaddegaard.
- Jo mere man benytter ekstreme metoder til vægttab som sult og opkast, jo større er risikoen for at udvikle alvorlige spiseforstyrrelser, forklarer hun.
Både leder af pigerådgivningen GirlTalk, Anna Lynge, og Børnerådets formand, Lisbeth Zornig Andersen, frygter for de unges helbred. De peger på, at opkast og sult kan virke vanedannende, fordi det giver en falsk opfattelse af at have kontrol over vægt og krop.
- Det kan godt være, man starter med at stikke en finger i halsen eller sulte sig selv. Men hvis man så oplever, at man rent faktisk taber sig, kan det blive en afhængighed. Jeg kan virkelig frygte for de unges helbred, siger Lisbeth Zornig Andersen.
Landsforeningen for Spiseforstyrrelser anslår, at i alt 75.000 danskere lider af alvorlige spiseforstyrrelser som anoreksi, bulimi eller overspisning.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde