Hver femte pige og hver tiende dreng i 9. klasse har forsøgt selvmord eller har skåret i sig selv.
Det viser en spørgeskemaundersøgelse fra Statens Institut for Folkesundhed blandt knap 4000 unge i 9. klasse.
I de seneste år har der været stor opmærksomhed på, at især flere unge piger skader sig selv i form af cutting, hvor de skærer i sig selv.
Undersøgelsen fra Statens Institut for Folkesundhed viser, at der er en klar sammenhæng mellem selvskade og en række sociale, familiemæssige og personlige faktorer.
Den største risiko for selvskadende adfærd blandt unge er depressive symptomer, såsom tristhed og fornemmelse af, at man ingenting er værd, søvnbesvær og selvbebrejdelser.
Men trygge familieforhold beskytter de unge mod selvskadende adfærd, og fortrolighed til mor og far beskytter rigtig meget.
- Fortroligheden er selvfølgelig afhængig af mange ting. Hvis forældrene for eksempel har et alkoholproblem eller skændes, så er der en lille fortrolighed, siger Karin Helweg-Larsen, seniorforsker og speciallæge fra Statens Institut for Folkesundhed.
Blandt unge med symptomer på depression har 65 procent inden for den seneste uge haft selvskadende adfærd.
Andre beskyttende faktorer er, at forældrene er samboende, og at den unge ikke har været udsat for belastende oplevelser, som sygdom i familien og brud med kæresten i løbet af det seneste år.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde