Hver fjerde dansker fusker med forsikring

Løgnagtige forklaringer, opdigtede tyvekoster og en andens navn på bilforsikringen. Danskernes moral er i bund, når forsikringspapirer skal udfyldes og erstatninger udbetales, skriver Politiken.

For første gang siden 1980'erne har forsikringsbranchen forsøgt at danne sig et overblik over forsikringssvindel herhjemme. I den nye spørgeundersøgelse fra organisationen Forsikring & Pension indrømmer hver fjerde dansker, at de har løjet for deres forsikringsselskab.

- Det er bekymrende og ærgerligt, at så mange snyder. Det gør forsikringerne dyrere for os alle sammen, siger Hans Reymann-Carlsen, underdirektør i Forsikring og Pension, til avisen.

Internationale undersøgelser viser, at omkring 10 procent af alle erstatningsudbetalinger er baseret på svindel. Med afsæt i den undersøgelse, der offentliggøres torsdag, vurderer Forsikring & Pension, at omfanget er det samme herhjemme.

Undersøgelsen viser, at flest har snydt ved at forsikre deres bil i forældrenes navn. Én ud af ti indrømmer denne metode.

Derudover er det udbredt at stikke forsikringsselskabet en forkert forklaring i et skadetilfælde for at få erstatning eller at skrive ekstra ting på skadesanmeldelsen.

/ritzau/

Hver fjerde dansker indrømmer, at de har løjet for deres forsikringsselskab. Det betyder højere præmier for alle.

Offentliggjort Sidst opdateret