Hver sjette unge kvinde bærer våben

Hver sjette unge kvinde går med ting på sig, som hun kan forsvare sig med i nattelivet, viser en rundspørge blandt 847 kvindelige studerende på landets videregående uddannelsesinstitutioner, foretaget af Berlingske Research.

- Når fremmede mænd kommer hen til mig på gaden, så bliver jeg bange. Men det gør mig tryg, at jeg ved, at jeg kan beskytte mig med min strømpistol, siger 26-årige Anna til avisen.

Hun er langtfra den eneste unge kvinde i Danmark, der føler sig utryg om natten og derfor pakker sin gå-i-byen-taske med våben som strømpistoler, knive og pebersprayer eller redskaber som nøgler, skruetrækkere og hårspraydåser.

De unge kvinders tendens til at bære våben til selvforsvar chokerer politiet.

- Man kan ikke tage følelsen af utryghed fra kvinderne. Men det er en særdeles farlig tendens, at de begynder at tage ulovlige midler i brug, som f.eks. pebersprayer. Et er, at det er ulovligt at bære våben, men det giver også kvinderne en følelse af falsk tryghed at medbringe disse ting, siger politikommissær Lars Borg, der er talsmand for Københavns Politi.

Sociolog Louise Rønnov har igennem de sidste par år set tegn på, at de unge bliver mere bekymrede. Hun mener, at de unge overreagerer i forhold til, hvor minimal risikoen for vold er om natten.

- Min overbevisning er, at især snak indbyrdes blandt de unge og meget medieomtale af voldsepisoder med mere, er med til at plante en unødvendig bekymring hos de unge. Men det her er et udtryk for, at bekymringen blandt de unge kvinder er eskaleret, siger hun.

/ritzau/

Unge kvinder bruger i stigende grad strømpistoler, knive og peberspray til at forsvare sig selv i nattelivet, viser rundspørge foretaget af Berlingske Tidende.

Offentliggjort Sidst opdateret