Regeringens bebudede besparelser i kommunerne sætter sig i rygmarven på de offentligt ansatte.
Hver tredje HK'er føler sig mindre tryg i jobbet end sidste år, viser en HK-rundspørge. Især medlemmerne fra statslige og kommunale arbejdspladser føler sig utrygge.
- Vi kan desværre se, at ledigheden for vores medlemmer er svagt stigende. Særligt langtidsledigheden er ved at bide sig fast, siger HK?s formand Kim Simonsen og fortsætter:
- Jeg forstår godt medlemmernes bekymring. Men man skal blive ved med at tro på, at der er et job derude og bruge ledigheden til at opkvalificere sig, som man har ret til.
Regeringen har varslet store besparelser til næste år for at indhente budgetoverskridelserne for 2010, og det vil koste mange offentlige arbejdspladser.
Knap halvdelen af de kommunalt ansatte og hver tredje af de statsansatte føler sig mindre trygge i deres job end for et år siden. For privatansatte er det knap hver tredje og for handel hver femte, der frygter for jobbet.
HK forsøger at hjælpe medlemmerne på to fronter, ifølge Kim Simonsen.
- Vi prøver at forebygge fyringer ved at forklare politikerne, at man ikke kan spare sig ud af krisen ved at fyre administrative medarbejdere, siger han og fortsætter:
- Det vil kun føre til større serviceforringelser, da de har en nøglerolle i vores velfærdssystem. Vi kan desværre ikke undgå alle fyringer, men vi vil hjælpe dem, der mister sit job, bedst muligt.
Ud over understøttelse handler det om at guide dem gennem uddannelsessystemet, så de kan opkvalificeres eller omskoles med bedre chancer for at et nyt job.
For nylig viste også en måling fra a-kassen ASE, at mens de privatansattes frygt for at miste jobbet er faldet siden september, så er de offentligt ansattes til gengæld vokset.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker