Det er i dag, at Danmark siger farvel til én af de seneste årtiers mest markante politikere, Svend Auken. Klokken 11 skal en af Aukens venner gennem mange år, biskop Kjeld Holm fra Århus, stå for en mindegudstjeneste i Christiansborg Slotskirke.
Selv om der er offentlig adgang, ventes de fleste pladser optaget af familie, venner, politiske kolleger og udenlandske gæster, blandt dem USA's nytiltrådte ambassadør i Danmark, Laurie Susan Fulton. Klokken 13:30 bisættes Auken i Frederiksberg Kirke, hvor hans søster, præsten og SF-politikeren Margrete Auken, står for jordpåkastelsen. Aukens lig brændes, og hans urne kommer i jorden på Holmens Kirkegård.
Der er også fri adgang, både i Frederiksberg Kirke og ved en sammenkomst klokken 15 i Landstingssalen på Christiansborg for de venner og pårørende, der har været med i kirken. Svend Auken, tidligere formand for Socialdemokraterne, døde i tirsdags efter længere tids sygdom. Han blev 66 år.
Han efterlader sin kone, filminstruktøren Anne Regitze Wivel, og fire børn, som han havde med sin tidligere kone, journalisten og forfatteren Bettina Heltberg. /ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned