De seneste fire årtiers indvandring har været positiv for det danske samfund, mener 49,7 procent af danskerne. Andre 42,4 pct. ser indvandringen som et negativt fænomen, viser en meningsmåling, som Rambøll/Analyse Danmark har foretaget for Jyllands-Posten.
Mens et lille flertal dermed hilser indvandringen velkommen, bryder mange danskere sig ikke om islams tilstedeværelse i Danmark.
54,9 procent af de adspurgte opfatter i høj grad eller i nogen grad islams tilstedeværelse i Danmark som et problem for sammenhængskraften i det danske samfund. Andre 39,9 procent siger, at det kun i ringe grad eller slet ikke er et problem.
Lektor Jens Peter Frølund Thomsen fra Aarhus Universitet har forsket i forholdet mellem danskere og indvandrere.
- Det er overraskende, at 42 procent ser indvandringen som noget negativt på et tidspunkt, da flere indvandrere er kommet i arbejde, og når politikerne har bremset tilstrømningen. Hos næsten halvdelen af danskerne synes der at være tale om en indædt aversion mod indvandring, siger han til Jyllands-Posten.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker