Stadig flere kryber under dynen med feber, hovedpine og muskelsmerter. Omkring hver tiende henvendelse til landets vagtlæger drejer sig om børn og voksne med influenzalignende symptomer, og som ventet stiger forekomsten af influenzaen H1N1 fortsat.
Overlæge Steffen Glismann fra Statens Serum Institut oplyser mandag, at 9,5 procent af alle henvendelser til vagtlægerne nu drejer sig om influenza.
Højeste forekomst er målt i Region Hovedstaden samt regionerne Sjælland og Midtjylland. For hele landet gælder, at det især er børn op til 15-års alderen, der er syge.
- Jeg forventer, at epidemien topper i Danmark om to uger, måske lidt mere, siger Steffen Glismann og henviser til det mønster, man har set i Island og Norge. I Island er epidemien helt overstået.
Midt i sidste uge oplyste Seruminstituttet, at Danmark var ved begyndelsen en influenzaepidemien. Hvis man tilhører én af de grupper, som Sundhedsstyrelsen har anbefalet at blive vaccineret, er det vigtigt, at man sørger for at blive det nu.
Vigtigste råd er fortsat: Vask hænder ofte, host eller nys i ærmet og blev hjemme, hvis du får influenzasymptomer, så du undgår at smitte andre.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker