TV2's tidligere direktør Per Mikael Jensen og den efterfølgende konstituerede direktør Anders Kronborg slipper formentlig for at betale en erstatning for stationens dårlige økonomi.
En Rigsrevisionsrapport fra foråret gav ellers dem begge en hård medfart for deres dispositioner i årene 2006-2008. Kritikken fik regeringen til at få en såkaldt granskningsmand, advokat Philip Baruch, til at vurdere, om der var grundlag for at rejse erstatningsansvar mod de to. Men det er ikke tilfældet, vurderer Philip Baruch nu.
"Ved budgetlægningen for 2007 var de budgetterede reklameindtægter, som direktionen præsenterede for bestyrelsen, for optimistiske og ikke markedskonforme. Det er imidlertid min vurdering, at der ikke er tilstrækkelige sikre holdepunkter for at antage, at budgetforudsætningerne var fejlbehæftet i en sådan grad, at disse udgjorde et uforsvarligt beslutningsgrundlag", lyder det eksempelvis i hans resumé.
Der er dog klø til Anders Kronborg for eksempelvis et manglende beslutningsgrundlag forud for et tillæg til lejekontrakten for Teglholmen og for ikke at have sikret sig et forsvarligt beslutningsgrundlag i forbindelse med indgåelse af distributionsaftaler i efteråret 2007.
Men den tidligere konstituerede direktør bør altså slippe for erstatningskrav, vurderer Philip Baruch.
"Det er min vurdering, at en samlet bedømmelse af ovennævnte forhold er ansvarspådragende for den daværende konstituerede administrerende direktør. For at pålægge erstatningsansvar er det en betingelse, at TV2 har lidt et tab. Det har ikke været muligt ud fra det for mig fremlagte materiale at kunne konstatere, at TV2 har lidt et tab. På den baggrund er der ikke grundlag for at rejse et erstatningskrav mod den daværende konstituerede administrerende direktør", skriver han.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde