Instruktør: Publikum i USA omfavner filmen

Publikum er vilde med den danske film "Superclásico", som nu er en af de sidste ni film, der er med i Oscar-opløbet i kategorien for bedste udenlandske film.

Det fortæller filmens instruktør, Ole Christian Madsen, i en pressemeddelelse.

- I det hele taget klarer "Superclásico" sig virkelig godt herovre. Ved alle visninger både i Palm Springs og Los Angeles har reaktionerne været overvældende: humoren, kærlighedshistorierne og den eksotiske by Buenos Aires er blevet omfavnet generøst af publikum, siger Ole Christian Madsen og tilføjer.

- Nu kan vi kun håbe på også at komme på listen over de endelige fem nominerede, .

"Superclásico" har vist en styrke, der understreger, at filmen var det rigtige valg for Danmark, siger Lars Bredo Rahbek, der er producer for filmen.

- At være blandt de sidste ni film er et virkelig et flot resultat. Filmen er p.t. solgt til ikke mindre end 23 lande, heriblandt store lande så som Tyskland og Spanien. Derudover pågår der lige nu intense forhandlinger om et amerikansk remake, siger han.

"Superclásico" blev onsdag såkaldt shortlisted af Academy of Motion Picture Arts and Sciences, hvilket betyder, at filmen nu er en af de ni film, der kan opnå en Oscar-nominering i kategorien bedste udenlandske film.

63 landes film har over de sidste tre måneder konkurreret om at blive shortlisted. Akademiets medlemmer valgte seks af de ni film, mens en executive commitee har udpeget yderligere tre film.

Løbende har der verseret rygter om, at "Superclásico" er blevet endda særdeles godt modtaget på akademiets interne visninger og siden oktober har filmen figureret som dark horse på flere anerkendte film bloggeres lister over stærke Oscar-bud.

/ritzau/

Ved visninger af Superclásico i USA har publikumsreaktionerne været overvældende, siger instruktøren.

Offentliggjort Sidst opdateret