Billeder af forklædte og beskidte jægersoldater på operationer i Afghanistan.
Det er det primære lokkemiddel for People's Press, når forlaget på fredag sender Thomas Rathsacks omstridte bog "Jæger - i krig med eliten" på gaden.
Ifølge presseansvarlig ved forlaget Tina Werborg udkommer bogen i første omgang i 5000 eksemplarer, men på grund af den forventede interesse vil forlaget sende et andet oplag på gaden i næste uge.
Bogen er ellers allerede tilgængelig på nettet, har været gengivet i uddrag i flere aviser og i sin helhed som særtryk til Politiken.
Ifølge forsvaret indeholder bogen oplysninger, der kan skade de danske soldaters sikkerhed og Danmarks forhold til fremmede magter. Derfor forsøgte forsvaret at få nedlagt fogedforbud mod bogen. Men det afviste fogedretten med henvisning til, at bogen allerede er ude i offentligheden. Ifølge retten indeholder bogen dog fortrolige oplysninger, og det var medvirkende til, at Forsvarets Auditørkorps tirsdag sigtede Thomas Rathsack for at have overtrådt sin tavshedspligt.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie