Januar slår varmerekord med 5,5 grader i gennemsnit
Da kalenderen sidste år viste mandag den 21. januar 2019, faldt sneen over København (Kongens Nytorv på billedet). Denne vinter ser ikke ud til at blive snehvid, men derimod regnvejrsgrå og mild. Januar 2020 slår varmerekord med en gennemsnitstemperaturen på 5,5 grader, oplyser DMI lørdag. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
En rekord blev slået, da januar blev til februar. Det har været den varmeste januar siden 1873.
Kalenderen viser lørdag den 1. februar, og dermed kan Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) bekræfte en ny vejrrekord.
Januar 2020 var den varmeste januarmåned i næsten 150 år, når man ser på den gennemsnitlige temperatur for de 31 døgn.
Gennemsnitstemperaturen ender på 5,5 grader, oplyser Henning Gisselø, som er vagthavende meteorolog ved DMI.
- Det har været en ualmindelig mild og varm januar. Vi slår rekord med 5,5 grader i gennemsnit, og det har været det varmeste, siden vi begyndte at måle i 1873.
Den tidligere rekord var fra 2007 med 5 grader, oplyste klimatolog ved DMI Mikael Scharling fredag.
- Det er ret usædvanligt, at man slår en tidligere rekord med op mod en halv grad, lød det fra klimatologen, da gennemsnitstemperaturen fredag så ud til at lande på enten 5,4 eller 5,5 grader.
Det er gentagne lavtryk over Danmark, der har givet mildt og ustadigt januarvejr .
Det danske klima er gradvist blevet varmere, siden registreringerne begyndte tilbage i 1873.
Det kan man forvisse sig om, hvis man kigger på de såkaldte klimanormaler, der er et gennemsnit af temperaturen over en 30-årig periode.
Hvis man ser på januar måned i årene 1961 til 1990, så lå temperaturen i gennemsnit på 0,0 grader.
Det steg fra 1991 til 2020 til i gennemsnit 1,6 grader.
Men januar er ikke bare blevet varmere. Måneden er også blevet vådere.
I slutningen af 1800-tallet faldt der i gennemsnit 41 millimeter. Fra 1991 til 2020 var gennemsnittet 65 millimeter.
Til næste år præsenterer DMI en ny dansk klimanormal for perioden 1991-2020.
Den første uge af februar kan ifølge DMI byde på flere solskinstimer og tørt vejr.
Frem mod næste weekend er der ligefrem udsigt til et dyk i temperaturen til vinterlige minusgrader og måske lidt sne, fremgår det af DMI's månedsprognose.
Det bliver dog kun kortvarigt, da et lavtryk ugen efter ventes at indfinde sig over Danmark.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned