85 procent af jobcentrene mener, at et stigende antal ledige har psykiske barrierer i forhold til at passe et job.
Samtidig klager jobcentrene over, at der mangler behandlingsmuligheder for de ledige med psykiske problemer og sygdomme.
Også her mener 8 ud af 10 jobcentre, at manglen på behandlingsmuligheder spænder ben for, at psykisk syge kan sendes ud i arbejde.
- Tallene er alarmerende høje. Det er uværdigt for dem, det handler om, og en dårlig forretning for samfundet, siger Vibe Klarup Voetman, direktør i Psykiatrifonden.
- Underfinansieringen af psykiatrien er desværre ingen nyhed. Men at manglende behandlingsmuligheder i så stort omfang er anledning til, at psykisk sårbare ledige bevæger sig længere væk fra arbejdsmarkedet, er chokerende, siger hun.
Hun peger samtidigt på, at det ikke nødvendigvis drejer sig om tunge diagnoser som skizofreni, men også diagnoser, som kan behandles effektivt, hvis der gribes hurtigt ind.
- Hvis ikke vi tilbyder ledige med for eksempel angst og depression bedre behandling, så risikerer vi at sende unødvendigt mange af dem over på førtidspension, og så bliver det meget dyrt for samfundet, siger hun.
Psykiatrifondens undersøgelse er lavet i februar med deltagelse af 54 - eller næsten to ud af tre - af landets jobcentre.
Undersøgelsen fokuserer på de ledige borgere, der har "andre barrierer end ledighed" - den såkaldte matchgruppe 2 - der udgør omkring halvdelen af samtlige kontanthjælpsmodtagere.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker