JULEAFTEN FORSØDES AF LAV PRIS PÅ STRØM

Blæsevejr og juleferie i industrien gør det billigere at stege and og flæskesteg til juleaften.

Offentliggjort Sidst opdateret

Elprisen vil lørdag svinge mellem 2,70 og 2,80 kroner per kilowatt-time, når man medregner afgifter, moms og tariffer.

Det er lavere, end prisen har været i meget af december, og faktisk er det også lavere end juleaften sidste år.

Det skriver brancheorganisationen Green Power Denmark i en pressemeddelelse fredag.

- Elprisen har været relativt høj i løbet af december, men juleaftensdag bliver ikke skræmmende. Så der er ingen grund til at vogte på elmåleren, siger energianalytiker i Green Power Denmark Kristian Rune Poulsen i pressemeddelelsen.

Hvis man langtidssteger sin and, vil det koste syv kroner i strøm, har organisationen regnet ud. Det er omkring to kroner mindre end sidste år.

Den lave pris skyldes blandt andet blæst i Nordsøen og i det nordlige Tyskland. Det betyder, at der vil blive skabt en masse billig vindenergi.

- Samtidig vil forbruget være lavere end normalt - ikke mindst i Tyskland, hvor den energiforbrugende industri holder juleferie, siger Kristian Rune Poulsen.