- Den danske justitsminister skal redegøre for forholdene omkring den amerikanske overvågningsenhed i Danmark. Det siger SFs retsordfører, Karina Lorentzen, der allerede har indkaldt til et lukket samråd om sagen.
Hun ser med misundelse til Norge, hvor justitsministeren har meddelt Stortinget, at man vil undersøge og redegøre for sagen hurtigst muligt.
SF ønsker blandt andet at få svar på, om den omtalte overvågningsenhed, der er tilknyttet den amerikanske ambassade, har foretaget registrering af personer eller borgere i Danmark.
Torsdag kom det frem, at en amerikansk enhed i årevis har spioneret i Norge,
og nu bekræfter en tidligere ansat i enheden i Danmark over for TV2 News, at der også eksisterer en enhed i Danmark, der overvåger i området omkring den amerikanske ambassade på Østebro i København 24 timer i døgnet.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde