Nogle gange kan det i den grad godt betale sig at se fjernsyn. Det kan en ældre nordjyde i hvert fald skrive under på efter at have set DR-programmet "Hvad er det værd".
I tv-udsendelsen var der et indslag, hvor det københavnske auktionshus Thomas Høiland medvirkede ved vurderingen af nogle mønter, oplyser auktionshuset. Den nordjyske mand mente nok, at han tidligere havde arvet nogle lignende mønter, som han nu havde liggende på loftet, og derfor ringede han efter udsendelsen til auktionshuset.
Da auktionshuset efterfølgende besøgte ham, fandt de ud af, at han havde danske og norske mønter liggende for mellem tre og fem millioner kroner. Det er i hvert fald, hvad de udbydes for til efteråret.
Men de gode fund stoppede ikke der.
Manden havde nemlig ligeledes arvet nogle frimærker, som han opbevarede i sit hønsehus. Frimærkerne har netop været på auktion hos Thomas Høiland, hvor de indbragte næsten 300.000 kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde