Det Kongelige Teater er sat i verden for at være hele landets nationalscene for skuespil, opera og ballet. Men sådan er virkeligheden langt fra.
Kun en af 100 nordjyder har nemlig besøgt Det Kongelige Teater det seneste år, skriver DR Kultur.
Tre ud af fire har aldrig nogensinde set en forestilling på nationalscenen, viser en rundspørge, som Epinion har foretaget for DR Nyheder.
Bedre ser det ikke ud, når man tager resten af Jylland og Fyn med.
Også her har tre ud af fire aldrig besøgt Det Kongelige Teater, mens det forholder sig helt anderledes for beboerne i Region København, der tæller hovedstaden og Nordsjælland.
Her har knap halvdelen (49 procent) besøgt teatret på et tidspunkt, og hver femte har indløst billet det seneste år.
- Det er selvfølgelig ikke godt nok, men geografien sætter jo grænser. Man tager jo ikke lige af sted onsdag aften for at være tilbage klokken tre om natten, når man skal op på arbejde klokken syv om morgenen, siger professor i Teatervidenskab på Aalborg Universitet Jørn Langsted til DR Kultur.
På Det Kongelige Teater ser teaterchef Erik Jacobsen ikke jydernes fravær som det helt store problem.
- Vi vil godt være noget for alle danskere. Men det skal ikke forhindre, at vi er sat i verden for at lave ballet, skuespil og opera. Og lave koncerter, siger chefen for Det Kongelige Teater, Erik Jacobsen, til DR Kultur.
Undersøgelsen viser også, at 29 procent af de adspurgte mener, at teatret får for meget i støtte, mens 58 procent mener, at støtten er passende.
Teatret modtager hvert år 550 millioner kroner, og det svarer til, at hver borger betaler 100 kroner om året til Det Kongelige Teater.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde