K-Mag har vænnet sig til Formel 1-cirkus

Blandt de 20 faste Formel 1-kørere i 2022-sæsonen er 13 yngre end Kevin Magnussen, mens seks er ældre end danskeren. Feltets yngste er 22 år, mens den ældste er 41. Foto: Remko De Waal/Ritzau Scanpix

Kevin Magnussen, der onsdag den 5. oktober fylder 30 år, nyder at være en del af Formel 1. Og så giver det ham et andet syn på livet at have fået en datter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hele verden ser med, men det har han forlængst vænnet sig til.

Racerkøreren Kevin Magnussen, der onsdag den 5. oktober fylder 30 år, lader sig ikke påvirke af omverdenens pres og forventninger, når han en snes søndage om året sætter sig i sin Formel 1-racer og jagter point i kampen om verdensmesterskabet.

- Jeg synes, at det er nemmere at være Formel 1-kører nu end før i tiden. Jeg er vokset med opgaven og er blevet ældre og har fået lidt tykkere hud.

- Jeg kan bedre stå imod det pres, som der er ved at være Formel 1-kører. Det gør, at jeg kan slappe mere af, siger Magnussen.

Udtalelsen skal ses i lyset af, at han har været meget igennem, siden han efter et længere tilløb i efteråret 2013 underskrev sin første Formel 1-kontrakt, der gjorde ham til McLaren-kører i 2014-sæsonen.

Med en andenplads i sit første løb i motorsportens kongeklasse blev stortalentet "K-Mag" spået til at blive kommende verdensmester. Siden blev han kendt som en utilregnelig ballademager, der altid havnede i dumme situationer under løbene.

Og så er han to gange blevet dømt ude af Formel 1. Først blev han degraderet hos McLaren forud for 2015-sæsonen, men vendte tilbage til Formel 1 hos Renault året efter.

Siden skiftede han til det amerikanske Haas-hold i 2017 og var der frem til 2020.

Uventet fik racerkøreren fra Roskilde pludselig comeback hos Haas forud for 2022-sæsonen. Det skyldtes, at Haas rev kontrakten over med russeren Nikita Mazepin efter Ruslands invasion af Ukraine.

I løbet af sit år væk fra Formel 1 fik Kevin Magnussen en datter med sin kone, Louise Gjørup.

- Når sådan noget sker, bliver der rykket rundt på ens prioriteter og værdier i livet, og jeg tror, det har været sundt at få noget andet ind i livet, der er endnu vigtigere end Formel 1, siger Magnussen.

Han er selv søn af den tidligere Formel 1-kører Jan Magnussen.

/ritzau/