Den katolske kirke har fundet den præst, som i Berlingske Tidende anklages for at have begået sexovergreb.
Det oplyser den katolske biskop, Czeslaw Kozon, i en pressemeddelelse.
Kozon har haft et personligt møde med præsten, som har fået anklagerne forelagt.
Præsten kan ikke genkende anklagerne, og han kan heller ikke ud af anklagerne se, hvem den anonyme anklager er.
På det grundlag mener den katolske kirke ikke, at den er i stand til at foretage sig noget yderligere i sagen.
Kirken opfordrer i stedet fortsat vedkommende til at kontakte kirken under anonymitet i forhold til offentligheden, da det muligvis vil sætte gang i en gennemgående undersøgelse af sagen.
- Hvis vi kan få befæstet det noget mere, vil vi selvfølgelig foretage en undersøgelse og også fritstille præsten sådan, at vi kan få fastslået kendsgerningerne og træffe de nødvendige afgørelser, siger talsmand for den katolske kirke pastor Niels Engelbrecht til DR.
I Berlingske Tidende fortæller en i dag voksen mand, at han blev misbrugt af en katolsk præst for cirka 30 år siden, da han var messedreng.
Politiet er gået i gang med at efterforske sagerne om seksuelt misbrug i den katolske kirke.
Den katolske kirke har udarbejdet en beredskabsplan for den fremtidige håndtering af sager om seksuelle overgreb.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker