Efter flere dages fokus på et enkelt plejecenter i København kunne TV2 tirsdag aften påvise snyd et andet sted i hjemmeplejen i Københavns Kommune.
Og de nye afsløringer må give anledning til eftertanke i alle kommuner landet over, mener Anny Winther (V) formand for socialudvalget i Kommunernes Landsforening.
- Man bør rundt om i landets ældrecentre reflektere over det, der er sket i København. Jeg mener stadig ikke, det giver et retvisende billede af hjemmeplejen i Danmark, men jeg tror, det vil give anledning til reflektion både hos ledere og medarbejdere, siger Anny Winther.
TV2 har i forbindelse med afsløringerne modtaget mails fra hele landet, hvor både pårørende og tidligere ansatte fortæller om svigt og snyd ikke kun i Københavns Kommune.
Tidligere har en række kommuner afvist at indføre skærpet kontrol i hjemmeplejen efter afsløringerne i København.
- Jeg har stadig ingen grund til at tro, at der generelt sker et svigt, men der er al mulig grund til, at man rundt om i landet bruger denne sag til at undersøge, om man har føling med arbejdet, og om man har en kultur blandt medarbejderne, der giver de ældre den behandling, de har krav på, siger Anny Winther.
Formand for fagforeningen FOA og dermed hjemmehjælperne, Dennis Kristensen, har umiddelbart svært ved at forestille sig, at TV2's optagelser viser en landsdækkende tendens forskellige steder i hjemmeplejen.
- På den anden side er det nu to arbejdspladser, der endda er adskildt geografisk og ledelsesmæssigt, hvor problemet er, og derfor tør jeg ikke længere garantere noget.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker